דפוק: ערב תחרות מלכת היופי לניצולות שואה

מייל שרץ בבראנז’ה ושותף בפייסבוק במהלך היום עורר חשד שמדובר בקמפיין ויראלי הזוי במיוחד. ההודעה, שנשלחה בכותרת “ערב הצדעה לניצולי שואה ותחרות מלכת היופי לניצולות שואה", מזמין את הנמנעים להגיע לערב הצדעה שיערך ביום חמישי הקרוב, במסגרתו תיערך גם התחרות. לפי המייל, לשלב הגמר עלו 65 ניצולות שואה בין הגילאים 78-92, כאשר מתוכן יבחרו 14 שישתתפו בתחרות עצמה. משתמשים ששיתפו את התמונה בפייסבוק לא חסכו הערות עוקצניות ובדיחות שואה צפויות.

400509913841683408257no
אז מי תהיה מיס שואה הבאה? מנהל האירוע, שמעון סבג, הסביר ל-ynet את המהלך יוצא הדופן: "יש לנו את פרויקט ‘בית חם לניצולי שואה’ ובו מתגוררים, ביחידות דיור, כמאה ניצולי וניצולות שואה. בעמותה מתנדבת גם חלי בן דוד, שהיתה מלכת החן ב-1979. בעמותה החליטו לערוך את התחרות ובעצם לבוא הפוך על הפוך, ולהראות שגם ניצולות השואה, עם כל ההיסטוריה שעברה עליהן, הן עדין נשים שרוצות לחגוג את עצמן, לבלות ולחיות. כמובן שלא מדובר רק ביופי, הנשים יספרו על עצמן ועל הדרך שעברו. ביניהן יש גם הרבה נשים שעדיין פעילות ומתנדבות בחברה. אם מישהו מרים גבה, שיבושם לו. אנחנו עושים את זה עם הרבה כיף וגאווה, ועובדה שלתחרות נרשמו כ-500 נשים".
הכוונה טובה אם כי היישום נראה לנו מעט עקום ו”ההפוך על הפוך” בעיקר מבלבל. למה להשתמש כהשראה במוסד תחרותי עבש ששם דגש על המראה החיצוני של נשים במקום ל אפשר להן לספר את סיפורן ללא גימיקים? כפסע בין יוזמה כזו לבין “הישרדות שואה” או “האח הגדול אושוויץ”. זה משאיר טעם רע ובעיקר מיותר. ניצולי השואה צריכים להיות מעל כל זה.